কম বিনিয়োগৰ সৈতে ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়িক ধাৰণা

 

1.      চুলিৰ ব্যৱসায়:-

মানুহে চুলিৰ ব্যৱসায়ক এক অদ্ভুত ধাৰণা বুলি ভাবিব পাৰে, কিন্তু চুলি উদ্যোগ হৈছে আটাইতকৈ লাভজনক উদ্যোগবোৰৰ ভিতৰত এটা। চুলি উদ্যোগটোৱে ২০১৮ চনত ২৪৮ নিযুত ডলাৰ অৰিহণা যোগাইছিল। ভাৰতে আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, ইউৰোপ, চীন আৰু মধ্য প্ৰাচ্যলৈ চুলি ৰপ্তানি কৰে।

2.      জাতিগত খাদ্য সেৱা:-

আজিকালি মানুহে তেওঁলোকৰ ভোক আতৰাবলৈ নাখায় কিন্তু আনন্দৰ বাবে। যদি আপুনি ভাবে যে আপোনাৰ আশ্চৰ্যজনক ৰন্ধন দক্ষতা আছে যি মানুহক তেওঁলোকৰ আঙুলি চাটিবলৈ বাধ্য কৰিব পাৰে, তেনেহ'লে আপুনি ঘৰত এটা জাতিগত খাদ্য সেৱা আৰম্ভ কৰা উচিত। আপোনাৰ কেৱল উপাদানবোৰৰ সঠিক জ্ঞান থাকিব লাগিব আৰু ৰেচিপিটো অহা সংস্কৃতি আৰু অঞ্চলৰ ধাৰণাটো থাকিব লাগিব।

3.      ডৌলা সেৱাসমূহ:

সন্তান জন্ম আৰু যত্নৰ সামান্য প্ৰশিক্ষণৰ সৈতে, আপুনি আপোনাৰ নিজা ডৌলা সেৱা আৰম্ভ কৰিব পাৰে। এই ব্যৱসায়ত বিনিয়োগ আন যিকোনো ব্যৱসায়ৰ তুলনাত বহুত কম। সেৱাবোৰৰ ভিতৰত আছে প্ৰসৱপূৰ্ব সাক্ষাত, শ্ৰম আৰু প্ৰসৱ, আৰু প্ৰসৱৰ পিছত অনুসৰণ।

4.      'বাইল গেৰেজ সেৱা:-

বেছিভাগ সময়তে গাড়ীবোৰ সেই ঠাইত ভাঙি পৰে য'ত কোনো গেৰেজ সেৱা নাই। যদি আপোনাৰ এখন বাহন আছে আপুনি ইয়াক এটা সৰু বিনিয়োগেৰে মোবাইল গেৰেজলৈ ৰূপান্তৰ কৰিব পাৰে।

5.      হোম চকলেট ব্যৱসায়:-

যিয়েই নহওঁক, চকলেটৰ চাহিদা কেতিয়াও নাইকিয়া নহ'ব। এইটো যিকোনো অনুষ্ঠান হওঁক বা অনুষ্ঠানচকলেট অতি আৱশ্যক। কেঁচা সামগ্ৰীত সামান্য বিনিয়োগৰ সৈতে, আপুনি চকলেট তৈয়াৰ কৰা ঘৰ-আধাৰিত ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে। ঘৰত বনোৱা চকলেটৰ বজাৰত যথেষ্ট চাহিদা আছে।

6.      নিযুক্তি সেৱাসমূহ:-

নিযুক্তি সেৱা আজিৰ সময়ত আটাইতকৈ লাভজনক ব্যৱসায়। আপুনি কেৱল আপোনাৰ ঘৰৰ আৰামত চাকৰিৰ বাবে উপযুক্ত প্ৰাৰ্থী বাছনি আৰু নিযুক্তি দিব লাগিব আৰু কোম্পানীৰ পৰা ইয়াৰ পৰা এক মহান কমিছন অৰ্জন কৰিব লাগিব।

7.      হবি শ্ৰেণী:-

যদি আপুনি ব্যৱসায় এটা কৰি উপভোগ কৰিব বিচাৰে তেন্তে এটা হবি শ্ৰেণী আৰম্ভ কৰক। আজি, অভিভাৱকসকলে বিচাৰে যে তেওঁলোকৰ সন্তানে যিমান পাৰে সিমান কথা শিকিব আৰু ৰ'দত ঘূৰি ফুৰি সময় অপচয় নকৰিব। আপুনি আপোনাৰ দক্ষতাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি নৃত্য, সংগীত আৰু শিল্পৰ বাবে এটা হবি শ্ৰেণী আৰম্ভ কৰিব পাৰে। এই ব্যৱসায়ত উপাৰ্জন কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময় হৈছে গ্ৰীষ্মৰ বন্ধৰ সময়ত।

8.      যোগ শ্ৰেণী:-

ভাৰতত সুস্থতা উদ্যোগ বৃদ্ধি পাইছে। এই দ্ৰুত গতিৰ জীৱনত, মানুহে নিজকে কিছু সময় দিব বিচাৰে আৰু শান্তি প্ৰাপ্ত কৰিব বিচাৰে। আপুনি ঘৰত যোগৰ শ্ৰেণী আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু ব্যক্তিসকলক অলপ বিনিয়োগেৰে স্বাস্থ্যকৰ জীৱন যাপন কৰিবলৈ প্ৰশিক্ষণ দিব পাৰে।

9.      বিবাহ ব্যুৰো:-

গৃহিনী আৰু অৱসৰপ্ৰাপ্ত ব্যক্তিসকলৰ বাবে আটাইতকৈ উৎপাদনশীল ব্যৱসায়বোৰৰ ভিতৰত এটা হ'ল বিবাহ ব্যুৰো। আপুনি কেৱল লোকসকলক লগ কৰিব লাগিব আৰু সম্ভাষণ জনাব লাগিব আৰু সামান্য বিনিয়োগেৰে, আপুনি এই ব্যৱসায়টো ঘৰৰ পৰা চলাব পাৰে।

10.   খোৱা পানীৰ পেকেজ:-

ভাৰতৰ সৰু চহৰ আৰু চহৰবোৰত পেকেটযুক্ত খোৱা পানীৰ চাহিদা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। এইটো এটা চিৰসেউজ ব্যৱসায় আৰু এই সুযোগত ভৰি দিব বিচৰা সকলোৰে বাবে এটা ঠাই আছে। এই ব্যৱসায়ত প্ৰয়োজনীয় বিনিয়োগ ব্যৱসায়ৰ আকাৰ আৰু আপোনাৰ হাতত থকা গ্ৰাহকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে